Giresun Spor Gazete

Yamak: Giresunspor şu anda tam tabiri ile borç batağında

Giresunspor Başkanı Nahid R. Yamak ve Teknik Direktör Mehmet Birinci, dün Çotanak Spor Kompleksi’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundular.

Yamak: Giresunspor şu anda tam tabiri ile borç batağında
28 Kasım 2023 - 7:13

Başkanımız Nahid R. Yamak, düzenlediği basın toplantısının amacını kulübün içinde bulunduğu gerçekler ile herkesin yüzleşmesi gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti;

“Bu basın toplantısını yapmaktaki amacımız kulübümüzün içerisinde bulunduğu gerçeklerle herkesin yüzleşmesini ve bu gerçeklerin idrak edilmesini sağlamaktır. Basında, özellikle de sosyal medyada farklı türden eleştirilere maruz kalıyoruz. Bu gayet normal. Açıkçası bu eleştirilerden rahatsız da olmuyorum. Bunun nedeni bu eleştirileri yapanların hiçbir olumlu projeye destek vermeyenlerden gelmiş olması. Eleştiri doğru ve yapıcı yapıldığında bizlere de fayda sağlayacak bir fikir ifadesi. Ancak, ortaya çözüm adına bir fikir koymadığınızda açıkçası yapılan eleştirinin de bir anlamı kalmıyor. Kulübümüzün içerisinde bulunduğu durumu tüm taraftarımızın idrak etmesi ve kabullenmesi gerekiyor.

“KULÜBÜMÜZ ŞU ANDA TAM TABİRİ İLE BORÇ BATAĞINDA”

Kulübün şuan içinde bulunduğu durumu borç durumunun mevcut gelirlerle yönetilmesinin imkansız olduğuna dikkat çeken başkanımız Yamak, “Kulübümüz şu anda tam tabiri ile borca batık bir durumda ve bu borcun mevcut gelirler ile yönetilmesi imkânsızdır. Bunun nedeni ise geçmişten gelen 350 Milyon TL civarındaki büyük borç yüküdür.”

“GİRESUNSPOR KIŞ DÖNEMİNDE TRANSFER YAPABİLECEK Mİ?”

“Herkesin merak ettiği konuya açıklık getirmek istiyorum. Giresunspor kış döneminde transfer yapabilecek mi? Açıkça söylemek gerekir ise birinci önceliğimiz kulübün mali yapısını düzeltip borcu yönetilebilir hale getirmek için çözüm üretmek, devamında transfer konusunda elimizden geleni yapabilmek olacaktır. Benim ve arkadaşlarımın önceliği Giresunspor’un borcunu yönetilebilir hale getirmek için bir çözüm üretmek. Bunun için de öncelikle döviz borcunu yönetebilir hale getirmek gerekiyor. 2018 yılından bu yana ülkemizde döviz sürekli artıyor. Bu da döviz borcunun ödenmediği sürece sürekli artması demek. Giresunspor’un yabancı oyunculara 6,5 milyon € borcu var. Bu borcun temizlenmesi gerekiyor. Bu borç yönetilmeden Giresunspor hiçbir şekilde var olamaz. Benim ve arkadaşlarımın da amacı bu borcu alacaklılarla pazarlık ederek yönetmek. Bu sürecin şekillenmesi transfer dönemine yetişir ise o zaman transfer yaparız. Yetişmez ise durumumuzda bir değişiklik olmaz.

“BAHANELERE SIĞINMAK İSTEMİYORUM”

25 Şubat’ta göreve geldik. Burada kimseyi eleştirmek, karalamak, bahanelere sığınmak istemiyorum. Zira bunların bana ve kulübe kazandıracağı şuan da bir şey yok. Ancak, gelirleri olan, her şeyin güllük gülistanlık olduğu bir ortamda göreve gelmedik.  Sadece çok çarpıcı bir şeyden bahsedeceğim. Herkesin bildiği Jean Pyerre konusu. FIFA’nın Jean Pyerre’in yaptığı başvuruda verdiği kararı Cas’a bile götürememişiz. Süreyi kaçırmışız. O kararı CAS’a götürebilse idik, Giresunspor geçen sezon ara dönemde ve yazın transfer yapabilecek idi. Belki de CAS’ta yapılacak yargılamada haklı çıkıp hem transfer yasağından kurtulacak hem de Jean Pyerre’ye ödenecek 765.000 € tazminattan kurtulacak idi. Bu hataları yapanlara tabii ki hukuki müracaatlarımızı yapıyor ve yapmaya devam edeceğiz. Kulübümüzün maddi kayıplarını kendilerinden talep edeceğiz. Sportif alandaki mücadelemiz devam eder iken aynı zamanda bu tür konularda da mücadelemiz devam ediyor. Kulübümüzün geçmiş dönemlerine yönelik yapılan denetimlerde oluşturulan raporlardaki usulsüzlüklerle ilgili hukuki süreci başlatmamız gerektiği de içişleri bakanlığı tarafından yönetim kurulumuza bildirilmiş olup bunlara yönelik de alacak davalarını yakın dönemde açacağız. Bunların detaylarına girmek ve kimseyi zan altında bırakıp konuları magazinselleştirmek de istemiyorum. Hukuki süreç sonucunda verilecek kararlarla hepimiz zaten yaşanacakları göreceğiz.Bu yaşadıklarımız sadece Giresunspor’a özgü de değil. Şehir takımlarının hepsi benzer sorunları yaşadı ve yaşıyor. Hep aynı hatalar tekrar tekrar yaşanıyor. Tabii ki süper ligde mücadele etmek çok güzel. Herkesin istediği ve herkesi mutlu eden. Ancak, bir- iki yıl süper ligde mücadele etmek adına kulübün tüm geleceğini heba etmek, doğru olan bu değil. Giresunspor’un ve benzer bütçelerdeki kulüplerin hesaplarını doğru yapmaları gerekiyor.

İki yıl süper ligde çok güzel mücadele ettik. Hepimizi gururlandıran sonuçlar aldık. Yalnızca 1 puan farkla düştük. Üzerimizdeki 4 takımın bizden yalnızca 1 puan fazlası vardı. Ancak, şu an çok kötü durumdayız. Hem moral olarak hem takımımıza olan ilgi olarak hem de mali olarak. Üstesinden gelinmesi en zor olanı da mali tablodaki kötülük.

“GİRESUNSPOR’U SEVENLER BİRAZ FEDAKÂRLIK GÖSTERSİNLER”

“Göreve geldiğimizden bu yana herkesten destek istedik. Bunda da çok samimi idik. Buradaki desteği yalnızca mali destek olarak anlamamak gerekir. Kimi loca alır, kimi forma alır, kimi kombine alır, kimi maça gelir, kimi de antrenmana gelip destek verir. Buradan ben de şahsen taraftarımıza bir eleştiri yapmak istiyorum. Biletlerimiz neredeyse bedava. Genç takımımızla canla başla mücadele ediyoruz. 2000 kişiye dahi oynayamıyoruz. Geçen sene binlerce taraftarımızla rakip takımlara karşı oynadık. Demek ki taraftarımız bizi Giresunspor’u  değil rakip takımları izlemeye geliyormuş. Ancak, göz ardı edilen bir şey var. Tüm bu rakipleri bu  şehre getiren Giresunspor’un ta kendisidir. Herkes Giresunspor’u sevmeyebilir. Ama, Giresunspor’u seveler biraz fedakârlık göstersinler. Hiçbir şey yapamasan da maça gelip destek olduğunu gösterebilirsin.”

“KAYYUMUN ANLAMINI DAHA İYİ İDRAK ETMELERİNİ İSTİYORUM”

Bir taraftarımız bana başkanım para vermeyeceksen bırak kulüp kayyuma kalsın dedi. Bu taraftarımızın söylediğine cevap olarak ya da ona kırıldığımdan söylemiyorum. Kaldı ki bu düşüncede olanların kayyum’un anlamını daha iyi idrak etmelerini istiyorum. Kayyumun kulübe destek olacağı bir durum olsa bize de yardım edeceklerini düşünüyoruz. Kulübümüzün geçmiş yıllarda kayyuma kaldığı dönemi hepimiz yaşadık ve gördük. Benim Giresunspor sayesinde elde ettiğim bir şey yok. Giresunspor ile popülarite kazandığım da yok. Giresunspor’u çok seviyorum. Her şeyden önce Giresunspor taraftarıyım. Giresunspor’un bana şu anda getirdiği sosyal medyada bol bol eleştiri veya küfür. Ama kulübü o kadar çok seviyorum ki bunlar bile beni artık üzmüyor. Göreve geldiğim günden bu yana hep söylüyorum. Ekibi ile planı ile kulübü bizden daha yönetecek birisi var ise yarın kongre yapıp kulübü kendisine teslim ederiz. Yazın genel kurul yaptık, kimse gelmedi, kimse istekli olmadı. Biz en zor gününde sorumluluk aldık, fedakârlık yaptık, hala da yapıyoruz. Ben ve yönetim kurulundaki arkadaşlarım işinden, ailesinden, kendisinden ödün vererek bu işi yapıyoruz.

“TRANSFER TAHTASININ AÇILMASI İLE İLGİLİ DETAYLARINI ŞU AŞAMADA SİZLERE AÇIKLAYAMAYACAĞIMIZ ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

“Transfer tahtasının açılması ile ilgili detaylarını şu aşamada sizlere açıklayamayacağımız çalışmalarımız var. Size süreç hakkında fikir sahibi olmanız adına örnek vermem gerekirse Halk Bankasındaki kredi borcumuzun tamamını kapattık. Halk bankası ve Halk Faktöringdeki borçlarımızın devre sonu faizlerine kadar ödedik. İhtiyaç halinde buradan kaynak oluşturma noktasında bir kredibilitemiz mevcut.  45 gün içerisinde tablo netleşir. O zaman biz de şapkamızı önümüze koyup düşünüp tamam mı devam mı karar veririz. Bizim planladığımız şekilde şartlar gelişir ise bu süreç Giresunspor’u kurtarabiliriz. Ancak, istediklerimizi gerçekleştiremez isek bizim de yapabileceklerimiz sınırlı. Tüm bu süreç alacaklıların yaklaşımına bağlı. Onların makul ya da makul olmayan yaklaşımları süreci belirleyecek. Alacaklıların alacakları miktar değil kulübümüzün ödeyebileceği rakamlar pazarlıkta esastır. Bizlere bu noktada fedakarlık yaparak yardımcı olacak eski oyuncularımızı kamuoyu İle paylaşıp teşekkür edeceğiz.

Herkesin gerçekçi olması lazım. Kimse bizim gibi 17 milyon € borcu olan bir yeri alıp yönetmek istemez. Şu anda borcumuz 10.5 Milyon Euro.  Giresun’un şartlarında bu yönetilebilir bir borç değil.”

“PARASI OLMAYAN BAŞKANIN, YÖNETİCİLERİ İLE BİRLİKTE KULÜBE GETİRMİŞ OLDUĞU PARA YAKLAŞIK 57 MİLYON TL!”

25 şubatta göreve gelene kadar bizden önce yönetimin kulübe verdiği para 4 milyon TL civarındaydı bizim şubat ayından bu yana kadar kulübe getirdiğimiz para 130 Milyon 274 Bin TL arkadaşlar. Bunların 57 Milyon 467 Bin TL’si tamamen yöneticilerin getirdiği gelirler. Bunun içinde TFF’den gelen performans gelirleri de var bu da 53 Milyon 161 Bin lira TFF gelirleri, 2 Milyon TL de Spor Toto gelirleri. Herkes haddini bilsin! 25 Şubat’ta biz takımın başına geldiğimizde takım fesihlerini ve borçlarını ödemeseydik bu takım sahaya çıkamazdı. 19 puan aldık eğer bu puanı almasaydık bu 57 Milyon TL de gelmeyecekti. Buradan soruyum biz bu 130 Milyon TL kaynağı sağladığımız için suçlu muyuz arkadaşlar? Kim verecekti daha fazlasını? Tabi ki bunu verecek zengin insanlar var ancak onlar buraya talipli değiller. Mali konularda çok fazla konuşmak istemiyorum transfere engel olan bugünkü güncel borcumuz 120 Milyon 268 Bin TL, geçmiş dönemden kalan futbolcu borçları 61 Milyon TL. Dava sürecindeki FIFA cezaları 14 Milyon 183 Bin TL. Vadesi geçmiş futbolcu borçlarımız 9 Milyon 201 Bin TL. Cari borçlarımız 12 Milyon TL. Yönetici alacakları 17 Milyon TL. Vergi ve SGK 68 Milyon TL. Şuankli toplam borcumun 332 Milyon TL. Bunun da yaklaşık 100 Milyon TL’si Vergi ve SGK. Giresunspor’un şuan da görünen bunun dışında hiçbir borcu yoktur. Bu rakam toplam 10 Milyon 543 Bin Euro’ya denk geliyor.

Biz kulübü aldığımızdan bu yana 130 Milyon para ödedik kulübe ve bunu 57 Milyon TL’sini de sırf tırnaklarımızla kazıyarak ödedik. Parası olmayan başkanın, yöneticileri ile birlikte bu kulübe getirmiş olduğu para yaklaşık 57 Milyon TL.
“NEDEN DESTEK GELMİYOR DİYE SORULUYOR”   

“Ben de hep destek istedim. Çoğu zaman çaresizlikle oldu. Belediye’den, Valilikten ve siyasilerden neden destek gelmiyor diye soruluyor. Bu konuda da kendimizi kandırmamamız lazım. Giresun Belediyesi’nin kaynakları, gelirleri bütçesi belli. Tutup da bize parasal yardım yapması söz konusu mu? Buna hukuk elveriyor mu? Ya da bir millet vekilinin devletin bütçesinden bize kaynak aktarılmasını sağlaması mümkün mü? Ha bu şu demek de değil. Tabii ki şehrimizin önde gelenleri kulübümüze sponsor bulunması, özel sektörün yardımcı olması noktasında destek olabilirler.
Şunu da belirtmek isterim bu sabah Belediye başkanımız ile görüştüm ve planlamamız dahilinde desteğine ihtiyacımızın olduğunu ilettim. Kendisi de sağ olsun bu konuda üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade ettiler. Kulüpleri kalıcı gelir olmadan taşıma suyuyla döndürmek, her şeyi yerel ve merkezi yönetimlerden beklemek, bunları dillendirme alışkanlıklarından kurtulması, kendi kaynakları ile yönetebilecek düzeni kurmaları gerekiyor. Şahsen benim amacım bu. Gerçekleştirebilirim, gerçekleştiremem göreceğiz. Yoksa hayal peşinde koşup başkalarına da hayal dağıtma lüksümüz yok.
Projeler gerçekleştirdik, destek gelmedi, taraftarlarımıza çağrı yaptık sağolsunlar stadyumda her şartta yanımızda olanlar hariç yalnız kaldık. Son maçta 1500 taraftarımız yanımızdaydı. Maç öncesi gerçekleştirdiğimiz yeşil beyaz konvoya katılıp destek olan ve tribünlere gelen herkese teşekkür ediyoruz.
Bu zorlu süreçte kulübümüze destek olan iş adamlarımıza da ayrıca teşekkür  ediyoruz. Bizlere güvenip takımımıza destek oldular, iyi ki varlar.”

“BU KULÜP TAMAMEN TERTEMİZ PARAYLA YÖNETİLMEKTEDİR”

Bu kulüp tamamen tertemiz parayla yönetilmektedir. Gelir giderlerimiz açıktır ve şeffaflıkla bu kulübü yönetiyoruz. Bizim dürüstlüğümüzden kimsenin şüphesi olamaz. Bu konuda şüphesi olan varsa da kulübümüze gelip istediği belge ve dokümanı talep edebilir.

“BİZ BURAYA KİMSENİN İŞARETİYLE YA DA ADAMI OLARAK GELMEDİK”

“Biz buraya kimsenin işaretiyle ya da adamı olarak gelmedik. Sağolsun Giresunspor’un kongre üyelerinin oyları ile seçildik.Kendimiz ve kulübümüz için kutsal bir görev yapıyoruz. Ben Kimsenin lafı ile de hareket etmem. Çünkü, ne bir siyasi beklentim ne de alınacak ihalem var. Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımız da aynı şekilde. Hayatım boyunca çok çalışarak aldığım iyi eğitimim, Aile görgü ve geleneklerinin ışığında dürüstlükle geçirdiğim bir hayatım var.

Ben Giresunspor sevgisini doğduğu günden bugüne kadar yaşayan bir Giresunluyum. 15 yılı aşkın süredir bu kulübe, hiçbir çıkar gözetmeksizin hizmet veriyorum. Beğenenler de olur beğenmeyenler de. Ama bütün bunlara rağmen kulüple ilgili yaptıklarımıza karşı saygısızlık yapılması kabul edilir gibi değil! Giresunspor’un haklarını savunmak, hukukî ve mali konularda savaşırken, sportif olarak da gençlerimizle birlikte kulübümüzü aydınlık yarınlara kavuşturmak için buradayız.”

Tüm hakları ATAK AJANS'a aittir.