Giresun Spor Gazete

Yolsuzluk iddiaları Yamak’ın Birinci gündemi

Başkan Nahid R. Yamak dün Çotanak Spor Kompleksi’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yolsuzluk iddiaları Yamak’ın Birinci gündemi
06 Mart 2024 - 21:32

Son zamanlarda kamuoyunda merak edilen ve cevaplarının arandığı bazı konulara açıklık getirmek için bu toplantıyı düzenlendiğini söyleyen başkan yamak, “Sanıyorum tüm kamuoyunun merak ettiği en önemli konu Giresunspor’un neden bu halde olduğuyla ilgili. Giresunspor neden bu halde sorusunun cevabını sizlere anlatayım diyerek şunları kaydetti;

“Göreve geldiğimiz günden bu güne önümüze koyulan engellerle, bitirilen kaynaklarla her gün gelen yeni bir icra dosyası ile oyuncu fesihleri ile, kulüpte kaydı olmayan ödeme belgeleriyle uğraştığımız ve uğraşmaya devam ettiğimiz 1 yılı geride bıraktık. Burada yapılmış olan yolsuzluklar ahlaklı, dürüst, erdemli ve biraz olsun aile terbiyesi almış insanların yapacağı şeyler değildir. Gördüklerimiz tamamen nitelikli dolandırıcılık kapsamına giren olaylardır. Bu yapılan usulsüzlükleri mahkeme aşamasının başlamasıyla birlikte idari para cezaları ile sabit görülmüş, asliye hukuk mahkemesinde görülen Giresunspor yolsuzluk ve usulsüzlük dosyası adli makamların talebi ile ağır ceza mahkemesine taşınmıştır. Bu da durumun ciddiyetini gözler önüne seren başka bir detaydır. Burada yaşananlara usulsüzlüklere yardımcı olanlar, bunları sosyal medyada savunanlar, bu takımın yok olması ile karı karşıya kalmasına çanak tutan herkes benim nezdimde suçludur. Nasıl biz hiç kimseden korkmadan çekinmeden yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte tüm bu yolsuzluk dosyalarının üzerine gittiysek tüm camiamızın ve Giresunspor sevenlerin bu konuda bizimle birlikte olup Giresunspor’un haklarını savunma mücadelesini birlikte vermek istiyoruz. Bunlara cevap vermeyen de bunlardan korkanda dilsiz şeytandır. Sizlere bu durumu örneklerle açıklayayım.”

 

UMUT NAYİR TRANSFERİNDEN ALINAN BİREYSEL ÇEK TUTARI OLAN 4 MİLYON 500 BİN TL

“Giresunspor kulübünde gerçekleşen oyuncu transferi ile ilgili  usulsüzlük iddialarına açıklık getiren Başkan Nahid R. Yamak, Eyüpspor başkanı Murat Özkaya ile Giresunspor Eski başkanı Hakan Karaahmet arasında çek alışverişinden Giersunspor kulübünün 4 Milyon 500 bin Tl’Lik zarara uğratıldığını söyleyerek şunları aktardı.

“Giresunspor Kulübünde akıllara durgunluk veren bir Umut Nayir transferi konusu var. Bu konuda Giresunspor kulübünün kasasına 1 kuruş dahi girmemiştir. Söz konusu bu transfer sürecine ilişkin Giresunspor kulübüne 1 kuruş dahi girmemesine rağmen Giresunspor eski başkanına Eyüpspor kulüp başkanı tarafından imzalanan 4 Milyon 500 Bin TL’lik bir çek teslim ediliyor. Bu çekin teslim edildiği tarih Umut Nayir’in transfer dönemi ile örtüşüyor. Eyüpspor başkanı ile konuyu konuştuğumda bana oyuncu karşılığı bu ödemeyi yaptığını söyledi. Bu konuşmanın ardından Giresunspor eski başkanı ile konuyu görüştüğümde ise “ O benim bileceğim iş” diyerek konuyu geçiştirdi.  Kimse bana bu çekin ticari faaliyetler sonucu kesilmiş bir çek olduğunu anlatmasın. Ayrıca bu görüntüsünü ele geçirdiğimiz çeklerden sadece bir tanesi iddiaya göre bu çekin haricinde de başka bir ödeme yapıldığına dair bilgi mevcut. Buna ek olarak aynı dönemde Bandırmaspor’a transferi gerçekleşen Sergen Piçinciol rakam ise hiç bilinmiyor.”

 

PRİMLER VE DİĞER ZARARLAR

“Diğer bir konuda arkadaşlar kulübün prim giderleri adı altında yapılan usulsüz harcamalardır. İmzasız gider makbuzları ile  yaklaşık olarak bu tutar 12.925.000,00 Türk Lirası civarında rakamlara tekabül etmektedir ve bu konuda savcılıktaki dava dosyalarında bulunmaktadır. Bu paralar birilerinin cebine girmiştir. Bu tutar yaklaşık olarak o günün kuru ile 1 milyon Euro’ya denk gelmektedir.”

 

KASA VE ÇEKLER

Diğer bir konumuz ise Giresunspor’un fiili kasasından çıkmış gibi gösterilen masraflar;

İstanbul ofisinin masrafları, nakit giderler, bankalardan kulübün kasasına çekilmiş fakat kasaya girişleri yapılmayan paralar, kulübün kasasından yapılmış yol harcırahlarının karşılığı faturası ve fiş belgeleri olmayanlar, bunların toplamı 8 milyon TL civarında bir rakam yapıyor. Arkadaşlar bu rakam Giresunspor’un kulübünün kasasından çıkmış gibi gözüküp fiilde kayıtlarda gözükmeyen yani harcamaları yapılıp karşılığında  evrağı ve faturası olmayan kayıtlardır.

Örneğin Yol harcırahı adı altında  ver 50.000,00 TL karşılığında nereye ödeme yapıldığını soran yok ! Fatura yok  Fiş Yok makbuz yok.

Kulübe bağışçılar tarafından çek kesilerek bağış yapılıyor fakat bu bağışların ve çeklerin hiçbir şekilde kulüp kayıtlarında görünmediği tespit edilmiştir. Söz konusu meblağa ise yaklaşık 1 milyon 500 bin Tl civarında olduğu tespit edilmiştir.

 

GİYİM KUŞAM FATURA VE UÇAK BİLETLERİ

Vakko ve Beymen Faturaları kulübe kesilmiştir.

Bir de Hasser Danışmanlık turizm diye bir firma ile karşılaştık Turizm seyahat ve ulaşım firması.  Bu Firmada kulübe yüklü bir fatura kesmiş araştırıldğında, Hasser firması kulübümüzün yabancı topçularının yurt dışına uçak biletleri alındı gösterilip faturası düzenlendikten sonra parasını tahsil etmiş. Ancak  faturası düzenlenen yani uçak biletleri alınan topçularımız belirtilen tarihlerde yurt dışı ve yurt içine kendisi veya aile üyeleri adına her hangi bir uçuş kaydı bulunmamaktadır.

Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım Bu kulübün parasını lüzumsuz harcamamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, yemedik yemeyiz de bizler bağış yapılan 1 TL’yi bile Bu kulübün hesaplarına girdik arkadaşlar ama bazı eski  yöneticiler Giresunspor’un üzerinden(marka isimleri belli reklam olmasın diye ismini söylemiyoruz) giyiniyorlar, montlar, pantolonlar, Takım elbise alıyorlar, paralarını Giresunspor ödüyor arkadaşlar, 12.02.2021 yılında Firmanın Giresunspor kulübüne kestiği giyim faturası tutarı 17.670,00  TL’dir.  faturanın O günkü dolar kuruna çevirirsek 2370 dolar yapıyor. Arkadaşlar bugünkü parayla 73.500 TL’ye tekabül ediyor kulübün parasıyla mı üstünüze giyim kuşam alıp  giyiyorsunuz hiç utanmadınız mı, ondan sonra gazetelere flash flash Nahit Başkan böyle, yöneticiler böyleydi yazıyorlar alın bunları da yazın. Giresunspor üzerinden giyinenler Bu faturayı kulübe kesip parasını kulübe  ödetenler buyursunlar bunları da yazsınlar

 

AKILLARA DURGUNLUK VEREN MENAJER KONUSU

Yönetim kurulu olarak 27 Şubat 2023 tarihinde göreve başladıktan sonra kulübümüze icralar hacizler gelmeye başlamıştır. Biz Kulüpte ne var ne yok alacaklar borçlarla uğraşırken kendini Menajer olarak tanıtan, kulübe Avukat gönderen, arabalara bağlama yazıları çıkaran ve  icra yazılarıyla kulübe icra çeken Egemen Adatepe’ye ait bir senetle karşılaştık. Menajer olarak bilinen  Egemen Adatepe’ye  Giresunspor Kulubü  20 bin Euro’luk bir senet verilmiş. Senet tek imza ile imzalanarak verilmiştir. Senet neye karşılık verildiği  sorulduğunda menajerlik olarak söylenilmiştir. Kulüp kayıtlarında Egemen Adatepe adına ne kesilmiş bir fatura nede Egemen Adatepe adına kayıt olunmuş evrak ve belgelere rastlanılmamıştır.  Egemen Adatepe seneti mahkemeye, icraya veriyor. İcra işlemleri ve mahkeme sürecinde kulübe tebliğ edilen evraklara kulüp avukatları yada kulüp yöneticileri tarafından  itirazda bulunulmuyor ve mahkeme, icra işlemleri kesinleştikten sonra  kulüpten yani bizim dönemimizde bu parayı kulüpten tahsil ediliyor. Bu nasıl oluyor arkadaşlar. Bu kulübün avukatları, muhasebesi, Yöneticileri yok mu?  Karşılığı, faturası, belgesi olmayan bir senede neden itiraz edilmemiş.

 

ÜYELİK AİDATLARI

Aidatlar fiilen tahsil edilmediği halde tahsil edilmiş gibi kasa defterine işlenmesi durumu var. Bu rakamlar ise 1 milyon 716 bin TL ve 356 bin TL olmak üzere 2 Milyon 72 bin TL yapıyor.

 

SAHA KENARI LED REKLAM PANOLARINDAN KULÜBÜN UĞRADIĞI ZARAR

Çotanak Sor Kompleksi’nde yer alan saha kenarı led reklamları toplam 1 milyon TL’lik yıllık bir bedel 5 yıl süre ile Hakan Karaahmet’in kardeşine ait olan reklam firmasına veriliyor. Bu durumun bir izahı olması mümkün değil kulübün buradan uğradığı zarar çok büyük.

 

HAKAN KELEŞ

Teknik direktör Hakan Keleş ile ilgili de merak edilenler mutlaka vardır anlatayım. Hakan Hoca kulübe başladığı ve bıraktığı dönemler arasında 3 adet sözleşme yapılmış ve bu sözleşmeler Tff bildirilmiştir. Bildirilen sözleşmelerin dışında Hakan hocanın çalıştığı dönemlerde ise bizim bulduğumuz 6 adet ek protokol daha yapılmıştır. Bu protokoller TFF’ye  bildirilmemiş sadece hocanın dosyasında ve diğer evrakların arasında bulunmuştur.  Yapılan  protokoller ve sözleşmelerin tutarı 13.612.500,00 TL dir. Şimdi soruyorum neden devamlı ek protokoller yapılmıştır. Devamında Biz 27 Şubat 2023 tarihinde göreve başladığımızda öğrendiğimiz bilgiler neticesinde  2023 şubat ayı içerisinde Hakan Keleş Hoca’ya  1.500.000.00 TL. ve 1.000.000,00  TL’lik olmak üzere 2 adet senet düzenleniyor . Senetler 2023 yılının Şubat ayı içerisinde yani bizler göreve başladığımız süreden kısa bir süre öncesinde düzenleniyor. Fakat Şubat ayında düzenlenen senetler  01.09.2022 ve 15.10.2022 tarihlerine geriye dönük olarak  düzenleniyor. Arkadaşlar geriye dönük senet mi düzenlenir defter kayıt belgelerde bu senetlerle ilgili kayıt yok bu konu dava konusu da oldu siz Kulübü geriye dönük nasıl borçlandırıyorsunuz. Hakan Hoca da  bu senetlere karşılık Giresunspor’u icraya verdi ve hesaplarımıza blokeler koydu, bu Adalet mi, takdiri kamuoyuna bırakıyoruz.

 

RESMİ SÖZLEŞMELER

  • 04. 09.2020 tarihli TFF’ye bildirilen sözleşme 250 Bin TL
  • 25.08.2021 tarihli TFF’ye bildirilen 2021-22/ 2022-23 sezonunu kapsayan sözleşme 1 milyon 50 bin
  • 1.10.2021 tarihli Tadil protokolü 10 milyon TL

 

RESMİ OLMAYAN SÖZLEŞME, PROTOKOL VE PRİMLER

  • 01.09.2020 Protokol 2 milyon 500 Bin
  • 04.09.2020 Protokol 1 milyon TL
  • 14.12.2021 Alacak protokolü 1 milyon 500 bin TL
  • 27.07.2021 Şampiyonluk primi protokolü 1 Milyon TL
  • 26.08.2021 Bir üst Lig’e çıkma Primi 1 milyon 500 Bin TL
  • 06.09.2021 Son üç maç protokolü 1 Milyon TL

 

Bu Protokoller kapsamında yer alan 5 milyon TL kulüp hesaplarından şahsına ve bazı kişilere elden verilmiştir.

 

KULÜP AVUKATI HEM ALACAKLI OYUNCULARIN HEM DE KULÜBÜN AVUKATLIĞINI YAPMIŞ

Bir diğer konumuz ise kulübün daha önce avukatlığını yapmış ve şimdi ise o dönedeki futbolculardan bazılarının  avukatlığını yapan Sami Dinç.

Bu avukatın resmiyette kulübü temsil etmemesi gerekiyor. Bir avukat hem kulübün hem oyuncuların avukatı olamaz. Bu avukat başka bir avukat bulup resmiyette kulüp işlerini o avukat üzerinden yürütüyor.  Arka planda ise futbolcuların avukatlığı ile kulüp avukatlığını bir arada yürütüyor. Yani kurda kuzuyu teslim ediyorlar!

Bu avukat futbolcuların avukatlığını  yaptığı dönemde  Türkiye Futbol Federasyonu’ndan 215.000,00 Euro tahsilat yapıyor.

Bu paranın aynısını ve aynı futbolcuların  alacağına istinaden  İstanbul  İcra Dairelerinden tekrar bu paranın tahsilatını  yapıyorlar. Daha sonra yapılan incelemeler neticesinde TFF ve  icra dairelerinde yapılan araştırmalarda bu 215.000,00 Euro luk tutarın iki kere tahsil edildiği, Giresunspor’un neden zarara uğratıldığı ile ilgili soruşturma yürütülürken  panikleyen bu arkadaşlar  Giresunspor’a 06.02.2023  tarihinde 215.000,00 Euro tutar mükerrer çıkacağı endişesiyle  Giresunspor hesaplarına geri yatırıyor. Ve hemen akabinde 215.000,00 Euro’luk tutar eski kulüp başkanı  Hakan Karaahmet’e kulüp tarafından çıkışı yapılıyor.

Şimdi soruyorum bu kulüpte inceleme yapılmış olmasaydı, bu kulübün doğrularının bulunması adına işlem yapılmasaydı, acaba bu 215.000,00  Euro mükerrer alınan para Kulübü iade edilecek miydi. Bize göre kesinlikle edilmeyecekti. Bu tutarlar gibi ve   bunun gibi kaç tane daha böyle tutarlar vardır biz bulduklarımızı bulabildiklerimizi kamuoyuyla paylaşacağız.

Şimdi tekrar soruyorum 215.000 Euro kimin parası. Siz kulübün parasından 2 defa futbolcu adına mükerrer para tahsilatını neye göre yaptınız.. Sizler TFF’nin mahsup tablosunu isteyip bu tutarların kimlere yapıldığını nereye ne kadar ödemeler yapıldığını Giresunspor Kulübü defter kayıt belgelerinize kayıt etmiyor musunuz? Denetimler olduğunda mükerrer tahsilat yapılan  paralar hemen Giresunspor’un hesaplarına mı yatırılıyor ?

Bir de üstüne üstlük işleri kılıfına uydurayım derken elinize yüzünüze bulaştırıp Şubat ayı içinde düzenlemeniz gereken bu tutanağı geriye dönük olarak Ocak Ay’ı içerisinde yanlış tarihli olarak kayıt ediyorsunuz. Yani Siz hiçbir yerde kaydı ve beklentisi olmayan, Şubat ayında gelecek parayı Ocak ayında nasıl biliyorsunuz? Bu ve bunun gibi daha niceleri var geriye dönük tutanaklar, Senetler, evraklar, müdür sözleşmeleri… Takdiri kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

 

DİĞER BİR KONUMUZ İSE KULÜBÜN PARASI İLE GAYRİMENKUL SAHİBİ OLANLAR

Giresunspor ‘un banka hesaplarından 11.01.2023 tarihinde emlakçıya 1.500.000,00 TL havale yapılıyor ve  yapılan havalede Giresun ili Gaziler Mahallesi’nde 1 adet daire Bedeli olarak paranın çıkışı yapılıyor. Daire Giresunspor’un olması gerekirken, yapılan resmi teftiş ve incelemeler sonucunda kulübün eski yöneticilerinden Ercan Ayhan’ın üzerine yapıldığı tespit ediliyor. Kulübün karar defterinde Kulübün adına olması gereken gayrimenkulün sanki Ercan Ayhan’ınmış gibi SSK Müdürlüğü’ne ve Vergi dairesi Müdürlüğü’ne borçlara karşılık ipotek yaptırılıyor. Bu arada Ercan Ayhan kendine ait olan bir daireyi de yine kulübün borçlarına karşılık vergi dairesi ve SSK’ya teminat olarak veriyor. Bunların karşılığında Giresunspor’un 22.12.2022 tarihli 63 nolu karar defterinde,  Yönetim Kurulu toplantısında evlerin ipoteklerine karşılık bir tanesi 6 .000.000,00 TL diğerine ise 8.500.000,00 TL olmak üzere toplam 14.500.000,00 TL  Ercan Ayhan’a kulüp tarafından alınan kararla ipotek yazısı çıkartılıyor. Normalde Ercan Ayhan’ın vermiş olduğu iki dairenin bir tanesi Giresunspor Kulübü’nün gayrimenkulüdür, parası Giresunspor tarafından ödenmiştir Ercan Ayhan’ın tek bir dairesine karşılık Giresunspor Kulübü Ercan Ayhan’a 14.500.000,00 TL’yi kendisinin alacağı olarak kulüp karar defterine  kararı alınıyor. Ve bu karar noterde onaylatılıyor Şimdi arkadaşlar kulüpten gayrimenkulün parasını ödüyorsunuz.  Gayrimenkulü Giresunspor adına almıyorsunuz. Başka bir daireyi de ipotek veriyorsunuz karşılığında 14.500.000,00 TL  Kulübü borçlandırıyorsunuz Bu nasıl oluyor bizim gayrimenkulümüz nerede Giresunspor’u sevenlerin ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Aynı yöneticinin yeğeni olduğunu öğrendiğimiz araç kiralama firmasına 27 Şubat 2023 tarihinde bu Kulübü devraldığımızda bizden 3 gün önce yani 24 Şubat 2023 tarihinde kulübe araç kiralama faturası kesiliyor. Fatura tutarı 342.200,00 TL ve bu para fatura kesildiği gün bankadan aynı gün ödeniyor. Kulüp işçilerine maaşını ödeyemezken, yapılan incelemeler sonucunda bu Faturaya ait araçların kulübe kiralanmadığı bu faturanın niçin kesildiğini kimse bilmiyor.

 

BENİMDE AHTALARIM MUTLAKA OLMUŞTUR

Mali olarak almış olduğumuz bu enkazı toparlamak için var gücümüzle çalıştık ancak verilen tahribat sonucunda ortaya çıkan tablo sportif anlamda da kendini gösterdi. Benimde hatalarım ebetteki olmuştur ancak mali anlamda ve kulübü yaşayabilmesi noktasında verdiğimiz emekler de ortadadır.  Koltuk sevdalısı hiçbir zaman olmadım kulübe ciddi talipliler olması durumunda da görevi teslim edebileceğimi defaten dile getirdim. Buradan bunu sizin aracılığınızla bir kez daha yineliyorum. Ayrıca unutulmaması gerekir ki 1. Lig’e başladığımız bu sezon başında da kongre kararı alarak bu konudaki ciddiyetimizi gösterdik ancak Giresunspor’a talipli çıkmaması üzerine görevimize tekrar devam ettik.

 

YENİ BİR SAYFA AÇMAMIZ GEREKİYOR

Giresunspor’un yeni bir sayfa açarak yoluna devam etmesi gerektiğini söyleyen Yamak gerçekleşecek bu yeni adımda Giresunspor’un kurtuluşu için her türlü desteği vereceklerinin altını çizerek şunları kaydetti;

“Giresunspor’un yeni bir sayfa açması gerekiyor. Bu açacağı yeni sayfada bizlerin olması şart değil ancak buralara gelebilecek ciddi kişilere de yol göstermeye ve kendileri ile birlikte çalışmaya hazırız şuan çok yüksek görünen  yabancı oyuncu tutarında yaptığımız çalışma ve emekler bizim düşüncemize göre amacına ulaştı. Yani biz bu oyunculara 8 milyon Euro yerine 3 milyon euro civarında yapılabilecek bir ödeme ile Giresunspor’un borcunu sıfırlama şansını oluşturduk piyasa da Giresun da Giresunsporla ilgili olumlu bir intiba oluşturduk. Şuan da hesabımız kitabımız her şeyimiz düzgün ve net buraya talipli olacak grupların artık bilmedikleri yerden gelecek bir icra dosyası ile bizim karşılaştığımız şekilde karşılaşacaklarını sanmıyoruz. Bize yapılan tüm engellemeler yol kesmeler tehditler, itibarsızlaştırmalar karşısında Giresunspor için yüreğimizi koyduğumuza inanıyoruz. Yönetimimizin çalışma döneminde veremeyeceği hiçbir hesap yoktur. Biz bugün yolda gezerken göğsümüzü gere gere kulübümüz için yaptıklarımıza karşılık yaşayacağımız onur ve gururu kalbimizde yaşıyoruz. Başkaları gibi kulübün bir kuruşuna tenezzül etmedik. Ancak doğmamış yetimin, bu kulüp için kumbarasını kırıp para yatıran çocuklarımızın, takım küme düştüğünde göz yaşı döken gençlerimizin ve bu geçmişteki kötü yönetim nedeniyle yaşanan stres ve sıkıntının cezasını bunu yapanlar hem bu dünya da hem de ahirette çekeceklerdir. Dernek ve kulüp hakkını yemenin vebali çok büyüktür. Gelecek için Giresunspor’un kurtuluşu için bizim yazdığımız ve başarabilmek için uğraştığımız reçetenin aynı şekilde uygulanması şarttır. Giresunspor’un geleceği şirketleşmekten geçmektedir. Kulübün başkanının ve yönetiminin gücü buna yetmez. Mevcut güçlerin bir araya gelmesi için tüm siyasilerin iş adamlarının STK’ların vatandaşın Giresunspor’u seven herkesin bir araya gelmesi gerekir. Buradan tekrar seslenmek istiyorum tüm Giresunlular Giresunspor’un en kötü günü bu gündür bugün eğer elinizden gelebilecek bir şey varsa fikri olan birisi varsa biz dinlemeye hazırız bu mevcut durumda da kulübü yalnız bırakmayıp oluşturulabilecek uygun bir yönetimin kulübe talipli olmasını bekliyoruz. Bizim bu bir yıllık yaptığımız çalışmalar sonucunda oluşturduğumuz kaynak kadar bir kaynağı oluşturup koyabilecek bir yönetim oluşturulursa ancak bu şartlarda buranın geleceği kurtulabilir. . Buradan tüm camiamıza sevgi ve selamlarımı sunuyorum… “ şeklinde konuştu.

Tüm hakları ATAK AJANS'a aittir.