Giresun Spor Gazete

Giresunspor modeli ses getirdi

Başkan Karaahmet, “Futbol kulübü yönetilebilir olmalı. Ekonomik olarak doğru yönetilmeli. Ben veya benden sonra gelecek yönetimler yönetilmemiş dememesi lazım” dedi

Giresunspor modeli ses getirdi
30 Eylül 2022 - 5:27

Bitexen Giresunspor Kulüp Başkanı Hakan Karaahmet, Tivibuspor’da Total Futbolun canlı yayın konuğu oldu. Başkan Karaahmet, Türk futbolunda fazlasıyla dikkat çeken ‘Giresunspor Modeli’ni anlattı.

Karaahmet, “Dört büyükler dediğimiz takımlarımız var. Onların ihtiyaçları ve beklentileri üzerine kurulmuş bir futbol dünyası var. Geriye de 15 takım kalıyor. O takımların başka bir dünyada yaşadığı gerçekler var. İkisini de birbirinden ayırmak gerek. Ben hep şunu söylüyorum. Benim kulüp başkanı arkadaşlarım, “Başkanım bunu nasıl yapıyorsunuz? Bunu nasıl yürütüyorsunuz?” diye soruyor. Bunun birçok dengesi var. Ekonomik olarak yönetilebilir olması lazım. Teknik kadrolarının yönetilebilir olması lazım. Çıkarken nasıl çıktınız. Çıktıktan sonra Süper Lig’de nasıl kaldınız diyorlar. Süper Lig’de Giresunspor’un olması gerekiyor. Geçen sene ilk 6 haftada 1 puan alan Giresunspor’a herkes düştü gözüyle baktı. Çıktığımız sene de Giresunspor çıkamaz diyordu. Daha iddialı takımlar vardı. İsim futbolcuları alanlar vardı. Biz de bunların tamamının doğru olmadığını iddia eden bir takımız. Biz takım olmalıyız ve bir model üzerinden yürümemiz lazım. Ben geldikten sonra Süper Lige çıktık ve ilk senemizde kaldık. İlk hedefimiz burada kalıcı olabilmekti. Hedeflerimizi belki revize edebiliriz ama geçen sene en zorlardan bir tanesiyle karşılaştık. Geçen sene 6 haftada 1 puan topladık. Geçen senelere baktık. Bunu yapanla düşmüştü. Bir iki takım var küme düşmeden kurtulmuştu. Giresunspor bunu son 5 maça kala tamamlamıştı. Giresunspor modeli dediğimiz bu. Bütçeyi yönetilebilir yapmak. Bu futbolcuyu almalısın, etmelisin diyenler oldu. O anki heyecanla aldığımız futbolcular onlar. Sonra onlar işin içinden çıkılamaz yük oluyor. Biz tedirginlik yaşamadan transfer yaptık. Futbolda yenmek yenilmek var. Üç sonuçlu oyun içindeyiz. Her şey var. Futbol kulübü yönetilebilir olmalı. Ekonomik olarak doğru yönetilmeli. Ben veya benden sonra gelecek yönetimler yönetilmemiş dememesi lazım.

Çok önemli yerlerde bulunan takımlar problemler yaşıyor. Bu örnekler varken hata yapmamak lazım. Geçen sene hocamızla konuşurken bütçeyi diğer takımların bütçesiyle karşılaştırdık. Biz doğrularla başarı yakaladık. O Giresun modelini herkesin uygulaması lazım. 19 yaşındaki futbolcular Avrupa’da genç değil. Biz de onlara hemen şans vermiyoruz. Biz onlara şans vermeyi istiyoruz. Doğru futbolcularla onlarla bir araya gelmek istiyoruz. Onları satabilirsek Giresunspor modelini kurgulamış olur, geleceğini kurtarmış oluruz. Geçen sene Galatasaray’ı yendik. Yolda kimi görsem santrafor alacak mısınız diyordu. Ben de öyle düşünüyordum ama doğru şeyleri yapmazsak belki bugün Giresunspor burada olmazdı. Biz tercihleri ilk 11’i maçtan önce yapıyoruz. Maçtan sonra yorum yapmak en kolayı. Taraftar duygusu. Maçtan önce anket yapmak lazım. Yüzde 80’i aynı şeyde buluşurlar. Maçtan sonra sonuçlara göre hiçbir teknik direktörün kadrosu doğru bulunmaz. Giresunspor modelinde futbol yönetilebilir olması lazım. Ekonomik a yakları da doğru oturması lazım. Ben başkan olduğumda o anki borçları gördüğümde bir insan borçları görür ve seçime giderdi. Zor şartlardı. Biz bu hataları yapmayalım dedik ve böyle bir model üzerine kendimizi hazırlayalım diye yola çıktık. Bugüne kadar geldik. Bu model bu sezon tuttuğunda beni ve hocamızın doğruları taçlanacaktır.” İfadelerini kullandı.

Tüm hakları ATAK AJANS'a aittir.