Giresun Spor Gazete

Büyükekşi yeni uygulamayı duyurdu

“Dünya Kupası’ndaki uzatma dakikaları uygulaması Süper Lig’de başlıyor”

Büyükekşi yeni uygulamayı duyurdu
22 Aralık 2022 - 9:22

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi düzenlediği basın toplantısında, yönetim kurulu olarak 6 aylık görev süresi içerisindeki faaliyetlerini değerlendirirken, önümüzdeki döneme yönelik projeleri hakkında bilgi verdi.

“Dünya Kupası’nda uygulanan topun oyunda kaldığı süre göz önüne alınarak normal süreye eklenecek uzatma dakikalarının uygulamasını biz de Cuma günü başlayacak Süper Lig’de uygulamaya koyuyoruz. Bu görevi AVAR hakemine verdik. Kronometreyi AVAR hakemi tutup uzatma süresini 4. hakeme bildirecek. Böylece hem ligimizdeki uzatma dakikalarıyla ilgili dedikoduların ve polemiklerin önüne geçeceğiz hem de futbolcularımızın süreyi geçirmeye yönelik hareketlerini engelleyeceğiz.”

“HAKEME BİRÇOK OYUNCUNUN İTİRAZ ETMESİNİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ”

“Verdiği kararla ilgili orta hakeme birçok oyuncunun itiraz etmesinin önüne geçeceğiz. Hakemin yanına fazladan gelen oyuncuya para cezası vereceğiz. Aynısını hakem VAR’a giderken de yapacağız.”

“VAR HAKEM SAYIMIZI ARTIRIYORUZ”

“Avrupa’da VAR hakemliği yapan Abdülkadir Bitigen ve Mete Kalkavan’a VAR hakemliği görevi  veriyoruz. Bu iki hakemimiz saha hakemliğine de devam edecek. TFF 1. Lig’de orta saha hakemlerine önümüzdeki yarım sezon için VAR hakemliği vermeyi planlıyoruz. Böylece hem VAR hakemi sayımız artacak hem de Süper Lig’de her VAR hakemine haftada 1 maç vereceğiz.”

“ACİL DURUM PLANI OLUŞTURACAĞIZ”

“Statlarda yaşanan olayları engellemek için yeni tedbirleri uygulamaya koyuyoruz. Stadyumlarda aramalara artık itfaiye ve ambulanslarda dahil edildi.  Ayrıca, tüm stadyumlarda uygulanacak ‘acil durum planı’ oluşturacağız.”

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Basın toplantısının ikinci bölümünde yönetim kurulu olarak gelecek 6 ay içinde yapmayı planladıkları çalışmalara değindi.

Tüm hakları ATAK AJANS'a aittir.